Seminarium z Stefanią Marinelli - 11.06.2017

INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ
RASZTÓW
Informacje
Szkolenie
INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ RASZTÓW
Przejdź do treści

Seminarium z Stefanią Marinelli - 11.06.2017

Instytut Analizy Grupowej "Rasztów"
Opublikowane według Zarząd IAGR w Seminaria · czwartek 11 Maj 2017
Zapraszamy na seminarium pt.                              
Wymiary czasowe grupy. Rzut okiem począwszy od Northfield...
Prowadząca: STEFANIA MARINELLI szkoleniowa analityczka grupowa z Włoch, superwizorka, profesorka na Wydziale Psychologii Klinicznej Uniwersytetu “La Sapienza” w Rzymie, autorka wielu publikacji o grupach homogennych

Kiedy: 11.06.2017, 9:30-11:00
Gdzie: Instytut Analizy Grupowej Rasztów, Genewska 9a, Warszawa
Zapisy: do 31.05., liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń     
Język: Prowadząca będzie mówiła w języku włoskim i będzie zapewnione równoległe tłumaczenie

Podczas warsztatu podjęty zostanie temat czasu i jego znaczenia w procesie grupowym, w porównaniu  z diadyczną relacją terapeutyczną. Czas jest bowiem czynnikiem, który wzmacnia i wydobywa procesy grupowe oraz elementy pierwotne. Elementy pierwotne, a także funkcjonowanie człowieka, pojawiają się we wspólnym polu, które wytworzone zostaje dzięki grupie.
Prowadząca wraz z uczestnikami będzie się zastanawiać czy to wzmocnienie i wydobycie typowe dla grup jest bardziej charakterystyczne dla grup homogennych czy mieszanych?
W tym kontekście analizowany będzie przypadek dotyczący pracy grupowej z żołnierzami z traumą wojenną, przeprowadzony przez Biona w Northfield. Porównane będą myśli Biona dotyczące jedności grupy (eng: unity), prymitywnych jej podstaw, które nazywał protomentalnymi (eng: protomental) z jego późniejszymi spostrzeżeniami dotyczącymi psychotycznego funkcjonowania. Konstrukcja grupy żołnierzy zaproponowana przez Biona zakładająca jej homogenność w celu rozpoznania podstawowych zasad funkcjonowania i oczekiwań grupy, jest uważana przez Prowadzącą za odtworzenie kontekstu wojennego, który był przyczyną traumy, ale jednocześnie  początkiem  rekonstrukcji tego, co zostało tam utracone (np. poczucia jedności czy ducha grupowego wśród żołnierzy). W kontekście grupy homogennej duch grupowy, uważany za podstawę grupy, rozwija się szybciej niż w parze analitycznej czy grupie mieszanej, a pojawiająca się treść jest bardziej dramatyczna. To właśnie wydaje się generować źródła i procesy transformacyjne.


Instytut Analizy Grupowej Rasztów
Wróć do spisu treści