Szkolenie podstawowe
Rekrutacja / Szkolenie podstawowe / Szkolenie podstawowe II / Superwizje / Szkolenie podyplomowe / Egzaminy / Egzaminy - informacje / Koszty szkolenia / Terminy zjazdów
Kurs I
Szkolenie w psychoanalitycznie zorientowanej psychoterapii indywidualnej i grupowej
- kończące się uzyskaniem: Certyfikatu Psychoterapeuty IAGR.
Składniki szkolenia:
1. Własna psychoterapia analityczna w małej grupie i doświadczenie Dużej Grupy
Szkolący się jest zobowiązany do rozpoczęcia własnej terapii w pierwszym roku szkolenia oraz odbyć minimum 250 godzin.Terapia treningowa odbywa się przynajmniej raz w tygodniu (jedna sesja w systemie ciągłym) lub raz w miesiącu (cztery sesje, w systemie blokowym - dedykowane osobom spoza Warszawy). Sesja trwa półtorej godziny.Szkolący się mogą odbyć terapię własną:Listę analityków szkoleniowych wraz z informacją o dostępnych miejscach, szkolący się może otrzymać w Sekretariacie Instytutu lub na stronie iagr.pl Szkoleniowy analityk grupowy przeprowadza rozmowę kliniczną pod kątem przyjęcia do prowadzonej przez siebie grupy.
- w małych, pół-otwartych grupach pacjentów prowadzonych przez upoważnionych do prowadzenia terapii treningowej analityków grupowych Instytutu.
- W grupach składających się z osób szkolących się, które w miarę potrzeb organizowane są przez Komisję Szkoleniową. Dotyczy to przede wszystkim grup w systemie blokowym, przeznaczonych w pierwszej kolejności dla osób spoza Warszawy.
Szkolący się zobowiązany jest, aby w ciągu pierwszego roku szkolenia teoretycznego podjął się uczestnictwa we własnej psychoterapii w grupie, a w czasie zakładania i prowadzenia własnej grupy terapeutycznej kontynuował swoją terapię w grupie.
O rozpoczęciu terapii treningowej, dłuższych przerwach w jej przebiegu, przerwaniu lub zakończeniu, analityk treningowy informuje Komisję Szkoleniową. Opłata za kwalifikację do grupy oraz późniejsze opłaty za uczestnictwo w terapeutycznej grupie treningowej regulowane są z prowadzącym grupę analitykiem szkoleniowym.
Uczestnictwo w terapii grupowej wyklucza korzystanie z innych form własnej psychoterapii. Potrzeba innej terapii powinna być każdorazowo przedyskutowana z terapeutą szkoleniowym we własnej grupie treningowej.
- Doświadczenie Dużej Grupy – 6 godz.: szkolący się jest zobowiązany do uczestniczenia w DG, która odbywa się rokrocznie po czerwcowym wykładzie z cyklu "Tożsamość analityka grupowego".
2. Szkolenie teoretyczne i trening umiejętności terapeutycznychSzkolący się jest zobowiązany odbyć wszystkie zajęcia wynikające z programu. Szkolenie powinno odbywać się zgodnie z przewidzianym harmonogramem, uwzględniającym poziom zaawansowania wiedzy. Nieobecność na zajęciach teoretycznych (seminaria teoretyczne i wykłady) mogą zostać odbyte, w ramach „odpracowania” z późniejszymi rocznikami. Więcej niż jedna nieobecność na seminarium klinicznym powoduje jego niezaliczenie i konieczność kontynuacji seminarium klinicznego do uzyskania pozytywnej opinii prowadzącego.Szkolący się zobowiązani są odbyć następujące elementy szkolenia teoretycznego i treningu umiejętności terapeutycznych:
- Wykłady i seminaria teoretyczne – 250 godzin;
- Szkolenie w zakresie umiejętności terapeutycznych – technika psychoterapii psychoanalitycznej – 490 godzin oraz staż kliniczny.
1. Praca własna w ramach seminariów klinicznych:
- 40 godzin pracy z pacjentem indywidualnym wymagane w seminarium klinicznym dotyczącym pacjenta indywidualnego
- 20 godzin pracy z grupą, wymagane w seminarium klinicznym dotyczącym grupy
- 40 godzin seminarium klinicznego- pacjent indywidualny
- 40 godzin seminarium klinicznego – praca z grupą
2. Seminaria kliniczne – 80 godzin:
3. Praca z pacjentami indywidualnymi – min. 100 godzin
4. Praca z grupą terapeutyczną, krótkoterminową, rok pracy z grupami (min. 80 godzin czyli 40 półtoragodzinnych sesji)
5. Superwizja:
5.1. Superwizja pracy z pacjentem indywidualnym – min. 80 godzin
5.2. Superwizja grupowa pracy z grupą krótkoterminową: min. 80 godzin
6. Seminarium etyczne – 10 godzin
7. Staż kliniczny – 360 godzin
Po zaliczeniu seminarium klinicznego „grupowego I” szkolący się mogą wybrać rodzaj pracy z grupą:
- krótkoterminową (opisaną w punkcie 5.2) lub
- długoterminową (opisaną w Kursie II, pkt.3).