Niemcy, Polacy - porozmawiajmy! 21 - 22 września 2024.
Opublikowane według Joanna Skowrońska w Seminaria · poniedziałek 02 Wrz 2024
Od 2018 roku zainteresowane osoby z Polski i Niemiec, przede wszystkim członkowie Instytutów grupowo-analitycznych w Warszawie i Heidelbergu, spotykają się raz lub dwa razy w roku. Początkowo spotykaliśmy się osobiście, obecnie od kilku lat w przestrzeni wirtualnej. W dyskusji grupowej, w swobodnych skojarzeniach znajdujemy słowa, aby zrozumieć, co dzieje się na świecie i w nas.
Poszukujemy języka do dzielenia się naszymi różnorodnymi wewnętrznymi doświadczeniami. Jakie wewnętrzne obrazy Polaków noszą w sobie Niemcy? A jakie wewnętrzne wyobrażenia o Niemcach mają Polacy? Jakie fantazje mamy o sobie nawzajem? I jaka dynamika w relacjach z innymi wynika z tego? Z rosnącym zaufaniem badaliśmy głębszą dynamikę. Zbliżyliśmy się i zbadaliśmy osobiste, rodzinne i społeczne sekrety oraz to, co zostało nam narzucone, dozwolone i zabronione.
Podczas poprzednich spotkań uczestnicy z różnych środowisk i różnych perspektyw byli w stanie stworzyć psychiczną przestrzeń dla przeszłości i teraźniejszości, co przyczynia się do pomieszczania i rozumienia obecnego świata z jego wyzwaniami.
Podczas naszego kolejnego spotkania chcielibyśmy ponownie stworzyć bezpieczną przestrzeń do myślenia i odczuwania w obecnych burzliwych czasach z wieloma nowymi tematami.
Proces grupowy będzie moderowany przez Joannę Skowrońską (Polska), Beatrice Kustor, Angelę Schmidt-Bernhardt (Niemcy) i Alfreda Garwooda (Wielka Brytania).
Dzięki Alfredowi Garwoodowi mamy nie tylko trzecią perspektywę w grupie, ale także eksperta w pracy z traumą społeczną i osobami które doświadczyły traumy..
Warsztat rozpocznie się jedną sesją w sobotę i będą kontynuowane dwiema sesjami w niedzielę. Udział jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, jednak wymagane jest uczestnictwo we wszystkich trzech sesjach warsztatu, w duchu chronionego procesu.
Sobota, 21 września 2024 5:00 p.m. - 6:30 p.m.
Niedziela, 22 września 2024 r., godz. 10:00-11:30 i 12:00-13:30.
Koszty udziału w seminarium to 20 euro, wpłata na konto walutowe IAGR w Santander Bank 20109018700000000154485252.
Pytania można kierować do: joannagrazynaskowronska@gmail.com
Rejestracja: sekretariat.rasztow@gmail.com lub joannagrazynaskowronska@gmail.com