Biuletyn
Dla członków i kandydatów
Biuletyn nr 7
Czerwiec 2007
Wspomnienia
- Katarzyna Walewska i Jerzy Pawlik - Pożegnanie przyjaciela z Heidelbergu - Petera Canzlera.
Artykuły
- Wiesława Łodej - Sobańska - Jak pierwotna relacja z matką odtwarza się w grupie analitycznej.
- Tomasz Kudelski - Interpretacja: dlaczego, dla kogo i kiedy?
- Kinga Chutkowska - Uchylając stalowe wrota - praca nad kopertą psychiczną.
Z życia Instytutu
- Informacje od Komisji Szkoleniowej
Redakcja Biuletynu: Kinga Chutkowska, Krzysztof Bąk, Rafał Radzio, Monika Galuba, Justyna Matecka.
Od Redakcji
Drodzy Czytelnicy,
Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer rasztowskiego Biuletynu, który z żalem rozpoczynamy od pożegnania naszego Przyjaciela z Heidelbergu - Petera Canzlera. Peter Canzler mi osobiście kojarzy się z osobą, która zachęcała do dialogu: zarówno na płaszczyźnie relacji polskiego środowiska analitycznego z niemieckim, jak i na płaszczyźnie łączenia różnych podejść analitycznych i metod leczenia w pracy klinicznej, co przypominają Katarzyna Walewska i Jerzy Pawlik.
Tego ducha dialogu możemy znaleźć w prezentowanych w tym numerze artykułach, które poświęcone są praktycznym aspektom naszej codziennej pracy klinicznej.
Wiesława Łodej - Sobańska i Kinga Chutkowska w swoich artykułach ilustrują jak w relacji terapeutycznej aktualizuje się sytuacja z wczesnego etapu rozwoju relacji matki z dzieckiem, przy czym Wiesława Łodej - Sobańska pokazuje jak odbywa się to w procesie grupowym, a Kinga Chutkowska opisuje proces psychoanalizy.
Tomasz Kudelski, który w czerwcu dołączył do grona psychoanalityków IPA, referuje rozważania Malcolma Pinesa na temat używania interpretacji w procesie psychoterapii.
Biuletyn zawiera również informacje o pracach Komisji Szkoleniowej, które zapowiadają zmiany w przebiegu szkolenia. Temat modyfikacji szkolenia, który od jakiegoś czasu pojawiał się w naszych dyskusjach, zaczyna się realizować w praktyce.
Na zakończenie zapraszam wszystkich Czytelników do udziału w czerwcowej konferencji, w czasie której będziemy dyskutować o różnych aspektach procesu separacji.
W imieniu Redakcji
Krzysztof Bąk