Biuletyn IAGR nr 2 - Instytut Analizy Grupowej "Rasztów"

INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ
RASZTÓW
Informacje
Szkolenie
INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ RASZTÓW
Przejdź do treści
Biuletyn
Dla członków i kandydatów
Biuletyn nr 2
Luty 2005

Artykuły
  • Kristian Valbank - Poczucie humoru i terapeuta grupowy. Streszczenie referatu wygłoszonego w czasie EGATIN Study Days w Aarhus w 2002 roku. Tłumaczenie i opracowanie: Joanna Skowrońska.
  • Tomasz Kudelski - Pacjent z zaburzeniami osobowości z pogranicza w społeczności terapeutycznej - wybrane aspekty teoretyczne i kliniczne.
  • Steinar Lorentzen, Pal Herlofsen, Sigmund Karterud, Torleif Ruud - Blokowe szkolenie w analizie grupowej - program norweski. Tłumaczenie i opracowanie Rafał Radzio.
  • Maciej Musiał - Psychoterapia psychoanalityczna w Polsce.
Wspomnienia z Rasztowa
  • Hanna Strzelecka - Jaworska - Rasztów - panta rei.
Konferencje, wykłady, warsztaty
  • Ewa Bąk - Doniesienie z I konferencji Instytutu Analizy Grupowej RASZTÓW,
  • Wojciech Sobański - Doniesienie z VI Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego,
  • Ewa Bąk - Doniesienie z III konferencji PTPP.
Nasze grupy
  • Marianna Pieniak i Rafał Radzio - Pierwsza sesja grupy.

Redakcja: Kinga Chutkowska, Krzysztof Bąk, Katarzyna Kaliszek, Rafał Radzio, Justyna Matecka.

Od Redakcji

Drodzy Czytelnicy,
Dopiero co pożegnaliśmy rok 2004, pełen ważnych i ciekawych wydarzeń zarówno w życiu naszego Instytutu, jak również całego środowiska analitycznego. Na wiosnę Ośrodek Psychoterapii Rasztów obchodził swą 40-ą rocznicę istnienia; w tym czasie zorganizowana została I Konferencja Naukowa pt. „Analiza Grupowa w Polsce: powstanie, rozwój, perspektywy”, na której mogliśmy wysłuchać interesujących referatów Sylvii Hutchinson i Wernera Knaussa, a także dzięki bardzo osobistej relacji Jana Malewskiego przenieść się myślami do Rasztowa i wyobrazić sobie, jak powstawała i rozwijała się polska psychoterapia grupowa.

W tym numerze Biuletynu będziecie Państwo mogli przeczytać także relacje z ostatnich konferencji zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz dowiedzieć się z jakimi problemami borykało się całe środowisko analityczne w minionym roku.
Znajdziecie tu Państwo również ciekawe artykuły dotyczące pracy klinicznej napisane bądź opracowane przez naszych Kolegów, informacje o działalności Instytutu w minionym roku oraz piękne „Wspomnienie z Rasztowa” napisane przez panią Hannę Strzelecką–Jaworską, psychoterapeutkę pracującą w Ośrodku „Rasztów” od jego zarania.

Na samym początku tego numeru zamieszczamy artykuł o poczuciu humoru z nadzieją i życzeniami, abyśmy wszyscy wkroczyli w Nowy Rok pogodni i pełni nowych, ożywczych sił do naszej codziennej pracy.

W imieniu Redakcji
Kinga Chutkowska
Instytut Analizy Grupowej Rasztów
Wróć do spisu treści