Biuletyn IAGR nr 16 - Instytut Analizy Grupowej "Rasztów"

INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ
RASZTÓW
Informacje
Szkolenie
INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ RASZTÓW
Przejdź do treści
Biuletyn
Dla członków i kandydatów
Biuletyn nr 16
Grupy pracujące - realność czy iluzja
Czerwiec 2018

Artykuły tematyczne
  • Wiesława Łodej - Sobańska - Bion o grupach pracujących,
  • Tomasz Wyrzykowski, Tomasz Kudelski - Grupa pracująca: definicje pojęcia.
Praktyka kliniczna
  • Tania Nikiel - O pracy w pracy. Refleksje na temat zmęczenia analityka,
  • Dorota Żuk - Januszko - Grupa jako patologiczna organizacja obronna. Analiza procesu terapeutycznego w analitycznej grupie zamkniętej.
O grupach w szerszym kontekście
  • Katarzyna Prot - Klinger - Czynniki leczące w dużej grupie. Duża grupa jako metoda pracy w społeczności terapeutycznej.
  • Karolina Mobbs - Czy jako społeczeństwo globalne wykorzystujemy swój potencjał rozwojowy, czy zmierzamy do dezintegracji?
O praktyce z praktykami
  • Monika Kisielewska - Wokół dynamiki sacrum - profanum w sferze intrapsychicznej. Rozmowa z ks. Jackiem Prusakiem SJ.
  • Małgorzata Jędrasik - Styła i Tomasz Wyrzykowski - rozmowa z Jerzym Pawlikiem. Część druga.
Relacje
  • Ewa Bąk - Relacja z Pierwszego Forum Psychoterapii Młodzieży.
  • Maciej Zbyszewski - Sprawozdanie z konferencji EGATIN Study Days: "Small groups - endless space. Personal therapy in group analytic training".
  • Ewa Bąk, Anna Zajenkowska - Refleksje po konferencji EFPP.
  • Tomasz Drzazgowski, Anna Dyduch - Maroszek, Joanna Skowrońska, Anna Zajenkowska - Polska na kozetce - warsztat obywatelskiej refleksyjności 2017.
Wystąpienie
  • Joanna Skowrońska - Osobista grupowa terapia w szkoleniu grupowo - analitycznym w grupach składających się z samych szkolących się lub w grupach szkolących się i pacjentów, na podstawie doświadczenia w szkoleniu w IAGR.
Recenzje
  • Karolina Mobbs - Recenzja książki pt. The Importance of Fathers. A Psychoanalytic Re-evaluation, pod redakcją Judith Trowell oraz Alice Etchegoyen.
Tania Nikiel, Dorota Wiszejko - Wierzbicka - Przegląd artykułów Group Analysis 2017 50(1).

Redaktor naczelna Biuletynu: Małgorzata Jędrasik - Styła.
Zespół redakcyjny: Monika Kisielewska, Karolina Mobbs, Tania Nikiel, Dorota Wiszejko - Wierzbicka.

Od Redakcji

Z przyjemnością przekazujemy Państwu XVI numer Biuletynu IAG „Rasztów”. Podobnie jak rok temu aktualny numer nawiązuje tematycznie do organizowanej przez Instytut konferencji. l, jakby współgrając z nietypowo bujną jak na tę porę roku przyrodą, temat „grupy pracującej” okazał się wyjątkowo płodny i zaowocował różnorodnym materiałem.
 
Format przygotowanego przez nas Zeszytu nie będzie zaskoczeniem dla naszych Czytelników. Artykuły teoretyczne i opisy pracy klinicznej postanowiliśmy w tym roku wzbogacić o dział O grupach w szerszym kontekście, w którym znajdziecie Państwo artykuł Katarzyny Prot-Klinger omawiający potencjał i obawy związane z (nie)obecnością społeczności terapeutycznej w leczeniu psychiatrycznym oraz tekst Karoliny Mobbs, która przenosi nasze myślenie na poziom społeczno-kulturowy.
 
Obserwację dynamiki funkcjonowania grupy — naprzemienne (równoległe) występowanie dojrzałych i regresywnych stanów grupowego umysłu proponuję jednak zacząć od dwóch artykułów tematycznych, których autorzy: Wiesława Łodej-Sobańska (Bion o grupach pracujących), Tomasz Kudelski i Tomasz Wyrzykowski (Grupa pracujqca: definicje pojęcia) we wnikliwy, precyzyjny, a jednocześnie przystępny sposób tłumaczą zawiłości koncepcji Biona. Bionowski konflikt, stałą oscylację między dążeniem do wiedzy, wglądu i prawdy o sobie a poszukiwaniem magicznych, obronnych rozwiązań, trafnie ilustrują przedstawione opisy pracy terapeutycznej autorstwa Tani Nikiel i Doroty Żuk-Januszko.
 
Zapraszam również do uważnego przeczytania rozmów z dr Jerzym Pawlikiem i ks. Jackiem Prusakiem, a także relacji z wydarzeń i konferencji, w których aktywnie uczestniczyli reprezentanci Instytutu. W tym dziale znajdziecie Państwo również tekst Joanny Skowrońskiej będący nieznacznie zmodyfikowaną wersją jej wystąpienia na konferencji EGATIN.
 
W dalszej części systematyczny Czytelnik napotka recenzję książki; Karolina Mobbs zastanawia się nad znaczeniem pytania zawartego w tytule opisywanej publikacji „Po co są ojcowie?” Biuletyn jak zwykle uzupełnia Przegląd artykułów publikowanych w Group Analysis i Aktualności.
 
Jerzy Pawlik w zapisanym wywiadzie planuje wspólny wyjazd do Rasztowa. Ja zapraszam Państwa w podróż symboliczną. Z Filoktetem na podbój Troi (tekst Doroty Żuk-Januszko) lub Katarzyną Walewską powożącą rozpędzoną furmanką (zob. Wywiad z praktykiem). Zapraszam na spotkanie z umysłami Autorów, ale także z wymienionymi przez nich teoretykami, autorami koncepcji, praktykami, pacjentami, przyjaciółmi i znajomymi. Przyjemnej lektury.

Małgorzata Jędrasik-Styła,
Redaktor Naczelna
Instytut Analizy Grupowej Rasztów
Wróć do spisu treści