Biuletyn IAGR nr 14 - Instytut Analizy Grupowej "Rasztów"

INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ
RASZTÓW
Informacje
Szkolenie
INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ RASZTÓW
Przejdź do treści
Biuletyn
Dla członków i kandydatów
Biuletyn nr 14
Tożsamości analizy grupowej
Czerwiec 2013

Psychoanalityczna tożsamość analizy grupowej
  • Małgorzata Jędrasik - Styła - "Praca z grupą to jest gra na dwóch fortepianach": rozmowa z Wojciechem Sobańskim.
  • Wojciech Hańbowski - Tożsamość analityka,
  • Danuta Golec - Tożsamość psychoterapeuty psychoanalitycznego,
  • Joanna Skowrońska - Tożsamość analityka grupowego.
Artykuły
  • Earl Hopper - Mosty między tożsamościami. Tłumaczenie Jacek Lekki.
  • Tom Ormay - Praca z matrycą rodzinną w grupie: koncepcja NOS. Group Analysis 44/2011. Tłumaczenie: Joanna Skowrońska.
  • Małgorzata Sosnowska, Edyta Fira - Krempa, Rafał Radzio - Badania grup analitycznych w Polsce - zapowiedź.
Wydarzenia
  • Rafał Radzio - Krakowska Konferencja Trzech Sekcji.
  • Joanna Skowrońska, Rafał Radzio - Warsztat w IAG w Londynie: Superwizja superwizji - konsultacja rozwoju zawodowego.

Redakcja Biuletynu: Łukasz Dobromirski, Katarzyna Nowak, Małgorzata Jędrasik - Styła, Jacek Lekki, Małgorzata Sosnowska.

Od Redakcji

Drodzy Czytelnicy,
Przedstawiamy kolejny numer Biuletynu, który w naszym zamyśle otwiera cykl poświęcony rozważaniom nad tożsamością analizy grupowej. Jednym z jej źródeł jest psychoanaliza, jednak tym co odróżnia analityków grupowych od psychoanalityków jest kontekst społeczny, bez którego nie byłoby grupy.

Tożsamość analizy grupowej jest rozległym tematem i z pewnością nie uda nam się objąć go w całości. Chcemy raczej zainspirować do refleksji nad naszą zawodową identyfikacją i tym, jak była budowana przez kolejne lata. Ma to związek z obchodzoną w tym roku 50-tą rocznicą wprowadzenia w Polsce psychoterapii grupowej. W tak długim czasie myślenie o niej ewoluowało, a my zamierzamy przybliżyć Państwu ten proces cyklem publikacji poświęconych nie tylko historii myśli analizy grupowej, ale także różnorodnym źródłom inspiracji, z jakich korzysta - teorii systemów, socjologii, filozofii.

W numerze znajdziecie Państwo wykłady na temat tożsamości psychoanalityka, terapeuty analitycznego i analityka grupowego wygłoszone kolejno przez osoby pracujące w tych nurtach. Referaty te zaprezentowano podczas wykładu otwartego poprzedzającego IX. Konferencję organizowaną przez IGA Rasztów w 2012 roku. Bardzo ciekawe i zachęcające do refleksji jest także wystąpienie Earla Hoppera, który w 2009 roku otworzył tym wykładem IV. Konferencję Sekcji Grupowej EFPP w Pradze, gdzie rozmawiano o tożsamości i tym, co łączy i dzieli różne podejścia w nurcie terapii analitycznej.

Komitet Redakcyjny pracując nad formułą Biuletynu postanowił zamieszczać publikowane treści w nowych formach. Pierwszą z nich jest wywiad. W rozmowie z Małgorzatą Jędrasik-Styłą, Wojciech Sobański - analityk grupowy i psychoanalityk pracujący od wielu lat w obu tych podejściach - opowiada o swoim rozumieniu tożsamości analityka grupowego, o psychoanalizie i dyżurach nad Rządzą.

Życzymy przyjemnej lektury
Redakcja
Instytut Analizy Grupowej Rasztów
Wróć do spisu treści