Biuletyn IAGR nr 10 - Instytut Analizy Grupowej "Rasztów"

INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ
RASZTÓW
Informacje
Szkolenie
INSTYTUT ANALIZY GRUPOWEJ RASZTÓW
Przejdź do treści
Biuletyn
Dla członków i kandydatów
Biuletyn nr 10
Narcyzm
Marzec 2010

Wspomnienia
  • Ewa Bąk - Jesienny warsztat GAS i IAGR Kraków 2008. Głos w dyskusji i sprostowanie.
Artykuły
  • Sonja Wuhrmann - Między idealizacją a dewaluacją.
  • Krzysztof Bąk - Praca ze wstydem w grupach terapeutycznych.
  • Klimis Navridis - Między podmiotami a matrycą: przejściowość i "użycie obiektu" w terapii grupowej.
Zastosowania analizy grupowej
  • Ewa Bąk - Wewnętrzny świat Don Govanniego.
Wydarzenia
  • Joanna Skowrońska - 38 Jesienny Warsztat GAS, Mentalizing the matrix - new perspectives of "egotraining in action".
  • Małgorzata Bajor - Konferencja Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego "Adolescencja w ujęciu psychoanalitycznym".
  • Anna Jastrzębska, Rafał Radzio, Katarzyna Wyrzykowska, Tomasz Wyrzykowski - Konferencja Naukowo - Szkoleniowa Wisła 2009.
  • Monika Długokęcka - Dni Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii
Wolne skojarzenia
  • Ewa Bąk - Torebeczka z narcyzmem.

Jacek Lekki - Przegląd artykułów z Group Analysis - wrzesień 2009:
  • Dieter Nietzgen - Umiejscowienie seksualności w analizie grupowej,
  • Monica Doran, Jale Punter - Nadużycie seksualne w dzieciństwie: trauma i leczenie w grupach poprzez symboliczną obecność matki i fallusa.
  • Martin Seager, Uwe Thummel - Bombonierka i kwiaty? Chyba żartujesz! O mężczyznach i czułości w psychoterapii grupowej.

Redakcja Biuletynu: Ewa Bąk (redaktor naczelny), Małgorzata Bajor, Jacek Lekki, Monika Żak, Justyna Matecka - Bloch (projekt okładki).

Od Redakcji

Dziesiąty numeru Biuletynu ukazuje się miesięcznym opóźnieniem ze względu na zaistniałe „przeciwności losu", które nie pozwoliły na zredagowanie go w takiej postaci, w jakiej to planowaliśmy, Ale - że zacytuję redakcyjnego kolegę - "to pewnie tak jak z grupą, nie każda sesja jest piękna, ciągłość się liczy".

Większość zamieszczonych tu tekstów nawiązuje do problematyki narcyzmu, gdyż taki pierwotnie miał być temat przewodni. Mowa w nich więc o wstydzie, poczuciu winy czy kontinuum idealizacja-dewaluacja, przeżyciach dobrze znanych z pracy z narcystycznymi pacjentami. Co ciekawe, żaden nich jednak nie ma charakteru autorskiego (a szkoda); są opracowaniami artykułów innych autorów. Czyżby ogarnęły nas narcystyczne lęki? Wydawnictwo Replika ubiegło nas tymczasem drukując w lutym 2010 książkę Erica Brenmana: „Odzyskanie dobrego obiektu", której część stanowi zapowiadany przez nas tekst o narcyzmie analityka.

Pojawiają się także świeże wątki. We Wspomnieniach Tania Nikiel rozpoczyna na łamach Biuletynu wątek dyskursywny, podejmując polemikę z jednym z tekstów zamieszczonych w poprzednim numerze. Wolne Skojarzenia są tym razem refleksją nad pewnym zdarzeniem z terapeutycznego gabinetu, a nie żartem obrazkowym. Publikujemy też tekst, w którym teoria psychoanalityczna zaprezentowana jest jako rodzaj hermeneutyki użytecznej być może nie tylko w gabinecie terapeutycznym, ale również w percepcji i rozumieniu sztuki. W tym wypadku - opery Mozarta.

Dział Wydarzenia zawiera obszerne relacje z konferencji, za które dziękujemy autorom. Zwłaszcza Joanna Skowrońska w swoim doniesieniu w szczegółowy i bogaty merytorycznie sposób relacjonuje istotę pracy z grupami w oparciu o założenia i technikę MTB (Mentalization Based Treatment),

Mamy nadzieję, że wszystko to zachęci czytelników do dyskutowania i dzielenia się swoimi, niekoniecznie naukowymi. spostrzeżeniami.
Życzę przyjemnej lektury.

W imieniu Redakcji
Ewa Bąk
Instytut Analizy Grupowej Rasztów
Wróć do spisu treści