Biuletyn
Dla członków i kandydatów
Biuletyn nr 1
Maj 2004
Artykuły
- Elizabeth T. Foulkes - Geneza i rozwój analizy grupowej. Artykuł zamieszczony w „Spheres of Group Analysis” ed.T.E.Lear, 1984. Tłumaczyła i opracowała Wiesława Łodej-Sobańska.
- Wiesława Łodej - Sobańska - Maksymy Foulkesa.
- Anna Jastrzębska - Specyfika leczenia rasztowskiego. Na podstawie artykułu Michała Łapińskiego "Psychoterapia grupowa w leczeniu nerwic" - Polski Tygodnik Lekarski, 1973, XXVIII, nr 10, str. 368 - 371.
Wspomnienia z Rasztowa
- Jerzy Pawlik - Pan Godlewski.
Konferencje, wykłady, warsztaty
- Anna Kulesza - Jaworska - Doniesienie z seminarium bionowskiego Michała Łapińskiego,
- Wojciech Sobański - Doniesienie z VI Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego,
- Ewa Bąk - Doniesienie z III konferencji PTPP.
Nasze grupy
- Katarzyna Kaliszek - Kwalifikacja pacjentów do grupy analitycznej.
- Karolina Gruszka - Tworzenie grupy terapeutycznej - refleksje.
Redakcja: Kinga Chutkowska, Krzysztof Bąk, Katarzyna Kaliszek, Rafał Radzio, Justyna Matecka.
Od Redakcji
Drodzy Czytelnicy,
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer Biuletynu Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”. Mamy nadzieję, że Biuletyn stanie się dla Państwa ważnym źródłem wiedzy o analizie grupowej i życiu naukowym naszego Instytutu oraz, że będzie on pomocny w rozwijaniu myślenia analitycznego. Mamy też nadzieję, że łamy Biuletynu będą tworzyć „matrycę”, czyli jak pisał Foulkes: „wspólny grunt”, dla grupy członków i kandydatów Instytutu. „Matryca jest przestrzenią umożliwiającą grupie wielorakie i wzajemne wymiany, które nazywamy komunikacją i dialogiem [...], a jej najistotniejszym zadaniem, jako płodnego podłoża, jest ułatwienie rozwoju i umożliwienie powstania nowych powiązań” (G. Ahlin).
Zatem, zachęcamy wszystkich naszych Czytelników do wspólnego tworzenia „matrycy” - pisania artykułów, recenzji przeczytanych książek i prac z zakresu analizy grupowej, sprawozdań z konferencji analitycznych, oraz do dzielenia się doświadczeniami i wiedzą z własnej pracy z grupami, jak również do zamieszczania różnych komunikatów i informacji dotyczących własnych potrzeb powstałych w trakcie szkolenia, czy pracy zawodowej.
„Matryca” to także „niewidzialna grupa” (Y. Agazarian, R. Peters), to „duch grupy” (G. Ahlin) – to duch dawnego Ośrodka Leczenia Nerwic w Rasztowie, którego teraz już nie ma konkretnie, realnie, ale który nadal istnieje w pamięci wielu osób; i tą „niewidzialną grupę” będziecie Państwo mogli odkrywać kawałek po kawałku w każdym kolejnym numerze Biuletynu.
Życzymy ciekawej lektury i czekamy na nadsyłane przez Państwa teksty!
W imieniu Redakcji
Kinga Chutkowska