Instytut Analizy Grupowej Rasztów na Facebooku
 

WydarzeniaKontakt

Instytut Analizy Grupowej „Rasztów”
ul. Genewska 9A, Warszawa
tel. 512 331 067 sekretariat.rasztow@gmail.com
więcej... Kontakt

Wydarzenia – Bieżące

Seminarium Fakultatywne styczeń - czerwiec 2020

Psychoanalityczna teoria Wilfreda R. Biona: Teoria myślenia i co dalej?

Zapraszamy analityków grupowych oraz terapeutów analitycznych zajmujących się terapią indywidualną, a także osoby szkolące się w terapiach analitycznych, na cykl seminariów o teorii W. R. Biona. Będzie to trzecia edycja seminariów poświęconych tej koncepcji. Tym razem wspólnie przyjrzymy się temu co Wilfred Bion mówił o myśleniu i przeżywaniu, ze szczególnym uwzględnieniem tego co dzieje się w umyśle analityka w relacji z pacjentem. Przyjrzymy się takim zjawiskom jak reverie, pomieszczanie, forma i treść, symbolizacja, nieświadome słuchanie oraz rozumienie i interpretacja dociekając w jaki sposób ewoluowały pomysły autora na ten temat od artykułu „Teoria myślenia” po jego komentarze w seminariach.

W tracie seminariów skorzystamy zarówno z tekstów samego Wilfreda Biona jak i komentatorów jego myśli (Thomas Ogden, Antonino Ferro, Lia Pistiner Cortinas), odwołamy się również do innych klasycznych dla psychoanalizy autorów jak Sigmund Freud ("Uwagi na temat dwóch zasad procesu psychicznego”), Donald W. Winicott („Zdolność do bycia samemu”) i Melanie Klein („O poczuciu osamotnienia”).
Zachęcamy też uczestników do dzielenia się własnym materiałem klinicznym.

Organizacja:
Terminy: 1.02; 29.02; 28.03; 25.04; 30.05;
Godziny: 10.00-11.15; 11.30-12.45  
Cena: 150 pln za spotkanie

Lektury na pierwsze spotkanie:
M. Łapiński, Wstęp. [w:] Po namyśle; Ingenium
W. R. Bion, Teoria myślenia [w:] Po namyśle; Ingenium  
S. Freud, Uwagi na temat dwóch zasad procesu psychicznego” [w:] Psychologia nieświadomości, Wydawnictwo KR, Warszawa, 2007.


Lektury na kolejne spotkania będą podawane systematycznie.© 2015 Instytut Analizy Grupowej. All Rights Reserved.
Opracowanie – Prekursor